KNYGA GALI TAPTI VAISTAIS
2008 metai paskelbti Skaitymo metais, tad Klaipėdos Gedminų pagrindinėje mokykloje kilo mintis organizuoti Biblioterapijos popietes. Kaip teigia šių renginių sumanytoja ir organizatorė, bibliotekos vedėja Renata Kavaliauskienė, šio projekto tikslas ne tik geriau pažinti save, lavinti kūrybiškumą, plėsti akiratį, bet ir paskatinti kolegas daugiau bendrauti, daugiau skaityti, o gal net įveikti profesinio perdegimo sindromą. Dar senosios Graikijos laikais pastebėtas knygos skaitymo garsiai teigiamas poveikis žmogaus savijautai. Aristotelis kalbėjo, jog poezija naikina baimės, skausmo, net kančios jausmus. Juk ne veltui tais laikais biblioteka buvo vadinama „vaistine sielai….“. Šiais laikais ugdomoji poetinė terapija, klinikinė poetinė terapija – tai sparčiai į mūsų gyvenimo kelią skinančios tarpdalykinės mokslo ir praktikos sritys, naudojamos asmenybės augimui ir gydymui.
Kiekvienam naujam užsiėmimui ruošėmės visi. Vadovavomės prof. Kolesnikovo programos ”Kelias į dvasingą asmenybę“ sudaryta vertybių skale. Pasirinkome vertybes – Meilė, Tikėjimas, Garbė, Grožis, parinkome spalvas – raudona, mėlyna, purpurinė, geltona. Skaitėme A. Baltakio, J. Erlicko, V. Mačernio poeziją, Paulo Coelho „Alchemiką“, Hessės Herman „Skaitymai minutėmis“. Labai visus sudominu popietė tema „Didis garbės troškimas nuo senų laikų protinguosius paverčia bepročiais“(E. Kantas). Skaitėme ištraukas iš H.Eberle knygos „Knyga apie Staliną“, žiūrėjome ištraukas iš filmo „Stalino žmona“, o pabaigoje bibliotekos vedėja supažindino su naujuoju Biblijos leidimu. Smagiai kvatojomės popietėje – „Grožis yra nematomas – „aukso pjūvis“, forma, pasekmė“(„Grožio kontūrai“) skaitydami ištraukas iš Kęstučio Kasparavičiaus knygos „Kvailos istorijos“, susižavėję klausėmės ištraukų iš Isabel Allendes knygos „Dvasių namai“ bei Anchee Min „Imperatorė Orchidėja“. Kiekvienos biblioterapijos jaukią aplinką kūrėme muzikos ir spalvų harmonija.
Programos tikslas pasiektas – mokytojai šiltai bendravo, buvo atviri, daug skaitė, diskutavo, dalinosi patirtais įspūdžiais perskaičius knygas, pažiūrėjus video įrašus. Labai nustebome, kai po popietės išgirsdavome, kad atslūgo nuovargis, dingo irzlumas, dingo galvos skausmai.
Vadinasi, knyga tikrai gali gydyti… Tad kilo mintis šiais mokslo metais organizuoti biblioterapijos popietes kartu su mokiniais. Gal vaikas taip pat patirs įkvėpimą, gaudamas dvasinių galių iš muzikos, dailės, literatūros, atgaus savigarbą, o gal pajėgs išsilaisvinti iš to mažo pasaulio, į kurį jis pats save uždarė, veikiamas nuolatinio skubėjimo, įtampos, o dažnas ir nepritekliaus, nevilties, bendraamžių ar suaugusių atstūmimo.
Klaipėdos Gedminų pagrindinės mokyklos
direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ilona Balsienė.
Straipsnis spausdintas „Dialoge“ 2008m. rugpjūčio 29d.
„Vakarų ekspresas“ rugsėjo 23 d.
Biblioterpijos naujienos: