Warning: Constant WP_DEBUG already defined in /home/gedminai/domains/gedminai.lt/public_html/n/wp-config.php on line 90
Latvija: arti-toli... | Gedminų progimnazija
Klaipėdos miesto herbas Klaipėdos miesto herbas
Klaipėdos Gedminų progimnazija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Gedminų g. 3
Klaipėda LT-94167
Įmonės kodas: 190444130

Telefonai:
raštinės (8 46) 34 61 09,
El. p. mokykla@gedminai.lt


Kur mus rasti?

Dalyvaujame projektuose:
















Latvija: arti-toli…

Gedminų mokyklos Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekto „The languange of art“ dalyviai (mokytojai: Saulius Rudelis ir Renata Kavaliauskienė, 5a klasės mokinė Monika Galdikaitė, 5e klasės mokiniai Lukas Zaniauskas ir Ugnė Šiukšterytė, 6a klasės mokinys Žygimantas Žvinklys, ir 8a kl. mokinė Lidija Semionova) 25 rugsėjo išvyko į partnerių susitikimą į Latviją.

Latvija – arti, nes ji prisiglaudus pietiniu savo šonu prie mūsų žemių. Latvija – artima kultūriniu, etniniu ir istoriniu paveldu.

Latvija – toli, nes dažniau nukreipiame kelionių skrydžius į tolimas šalis.

Ne itin gilios ir penktokų žinios apie šią kaimynę, kuri apglėbus tris istorinius regionus: Kuršą, Vidžemę ir Latgalą. Latvija lenkia mus turėdama net keturis kartus daugiau pajūrio juostos, nors teritorijos dydis panašus, ji mažesnė tik 691kv.km. Didžiuojasi ir modernizuotu tarptautiniu oro uostu , kuris yra didžiausias Baltijos šalyse. Pagaliau ji turi ir Eurovizijos nugalėtoją – 2008m. Marie Naumovą. Taip besvarstydami, kuo Latvija pranašesnė už Lietuvą pasiekėme ir kelionės tikslą – svečių namus „Liedags“. Čia mus pasitiko šio projekto dalyviai iš Turkijos, Rumunijos, Lenkijos, Latvijos. Sekančią dieną(rugsėjo 26d.) siauru keliu, kurį iš abiejų pusių gaubė miškas, autobusu riedėjome į Alsungą.

Šis miestelis yra vakarinėje Kuržemėje, tai vienas savotiškiausių kraštų ne tik Latvijoje, bet ir visame pasaulyje. Tai – savo etnografiniu unikalumu išsiskiriantis SUITŲ kraštas. Jis unikalus Latvijos kultūros fenomenas, 2009 m. įrašytas į UNESCO Pasaulio nematerialaus kultūrinio paveldo sąrašą.

Svetingai mums duris atvėrė Alsungos miestelio meras ir vidurinė mokykla.

Susipažinome su šio miestelio istorija, kuri siekia XIVa. Čia stovi Livonijos ordino pilis (1372), Romos katalikų bažnyčia (1625). Buvusioje pirmojoje miestelio mokyklos patalpoje įkurtas Kraštotyros muziejus, čia veikia senųjų amatų kūrybinės dirbtuvės.Galima susipažinti su senoviniais amatais ir išmokti valdyti audimo stakles, siūlų vytuvus, pabandyti kaip veikia senoviniai prietaisai sviestui sukti, kavai malti  ir kt. Miestelio viduryje stūkso Didžgabalkalnis, kuris regėjo įnirtingas kovas su kryžiuočiais.

Antrosios dienos vakare kiekvienos šalies komanda pristatė savo mokyklą ir savo šalies vieną tradicinę šventę. Šių prezentacijų metu susipažinome su Turkijos, Rumunijos, Lenkijos, Latvijos mokyklomis ir tose šalyse vykstančiomis tradicinėmis šventėmis. Mes pristatėme trumpą filmuką apie Gedminų pagrindinę mokyklą ir pateiktį apie kovo 4-tąją Šv. Kazimiero, jaunimo globėjo, dieną.

Rugsėjo 27 dieną lankėmės aplinkiniuose miesteliuose: Jūrkalnėje, Kuldygoje.

Neįmanoma nesižavėti stataus Jūrkalnės kranto (Jūrkalnes stāvkrasts) šlaitais su į jūra virstančiomis pušimis, neaprėpiamais smėlėtais paplūdimiais.

Gražiausiu visų laikų Latvijos miesteliu visada buvo laikomas Kuržemės perlas Kuldyga. Vienas seniausių miestų, klestėjęs viduramžiais. Vaikščiojome po jį žavėdamiesi senaisiais pastatais, kurių namų langus bei duris puošia medžio raižiniai. Kuldyga vadinama ir Latvijos Venecija, nes miestą kertantis Alekšupytės upelis teka palei namų sienas.Miestui ypatingos romantikos suteikia ir senasis plytinis tiltas per Ventą, laikomas vienu ilgiausių plytinių tiltų Europoje (164 m) ir pretenduojantis į vietą UNESCO Pasaulio kultūros paveldo paminklų sąraše, o prieš pat tiltą matyti plačiausias visoje Europoje krioklys – Ventos rumba (apie 250 m pločio ir 1,75 m aukščio), kurioje pavasarį galima stebėti neršiančių žuvų šokinėjimą.

Aplankę vakarinius Latvijos mieteliais išvykome į šiuolaikišką, istoriškai turtingą ir architektūriškai įvairialypį didmiestį – Latvijos sostinę Rygą. Pasivaikščiojome senuoju miesto grindiniu, svečiavomės Seimo rūmuose. Neaplenkėme ir didžiausio Pabaltyjyje Zoologijos sodo, kuris įsikūręs didžiausiame Rygos parke ‚Mežaparks“, Kišezers ežero pakrantėje.

Projekto metu susipažinome su Latvijos švietimo sistema, lankėmės istorijos, geografijos, dailės, muzikos pamokose, dalyvavome  Workshopuose. Išmokome kloti „Gėlių kilimus“, pasigaminti kvepiančio vaško pakabukus, kaukes, išbandėme įvairią piešimo techniką. Etnografinėse sodybose mokėmės tradicinių latvių šokių, dainų, žaidimų., vaišinomės nacionaliniais valgiais.

Rugsėjo 29 dieną tapome mažo miestelio didelės šventės dalyviais. Tai – Šv. Michaelio diena! Ryte miestelį iš miego budino muzikantai. Sujudimas, subruzdimas, aikštėjė šurmuliavo mugė, susirinkusiuosius linksmino iliuzionistai. Šokių ansamblis iš Rygos pademonsravo aukštą tautinių šokių kultūrą, skambėjo latvių liaudies dainos, atliekamos moterų ansamblio „Suitu sievas“(Suitų moterys), pasipuošusios etnografiniais kostiumais.

Po pietų mokyklos skaitykloje partnerių šalių delegacijos aptarė ir įvertino susitikimą Latvijoje, aptarė būsimas projekto veiklas, suderino būsimo susitikimo Turkijoje detales. Projekto koordinatorius Saulius Rudelis partnerius pakvietė  į lapkričio mėnesį Gedminų pagrindinėje mokykloje vyksiančią konferenciją „Tolerancijos mugė – 2012“.

Kai miestelį apgaubė vakaro šydas, pagrindine gatve nusitęsė karnavalinė eisena, stebinanti išradingumu, įžvalgumu, šmaikštumu. Šventę vainikavo laužas, sukurtas ant Didžgabakals kalno. Ugnies liežuvius kelė į dangų  suitų moterų  balsų skambumas. Laužo liepsna  šildė Comenius projekto dalyvius. Tai buvo paskutinis vakaras kartu, todėl daugelis braukė ašaras išsiskirdamas su naujais draugais. Dar ne kartą ir gal ne tik mintimis sugrįšime į šią Kuršių  žemę, prisiminsime mažo miestelio didelę šventę ir draugiškas šypsenas. O draugystė tęsis naujųjų technologijų dėka, bendrausime elektroninėje erdvėje.

Šio projekto dėka mes daug sužinojome apie Latviją ir ji mums tapo artimesnė. O vertingiausia patirtis – tai gyvas bendravimas su kitų šalių mokiniais, galimybė aplankyti svečias šalis, pagyventi savo bendraamžių  šeimose.  Partnerystės projekto dėka mokiniai jaučiasi praturtėję, pažinę kitas kultūras, patobulinę kalbą bei jaučiasi esantys gerokai tolerantiškesni nei anksčiau.

 

Veikla buvo finansuota iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.  Straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos Komisija negali būti laikomi atsakingais už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.

[nggallery id=100]

Straipsnio autoriai, bibliotekos vedėja Renata Kavaliauskienė,

partnerystės projekto koordinatorius Saulius Rudelis.

 

 

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.