2013 m. balandžio 14 – 19 dienomis Gedminų pagrindinės mokyklos choreografijos mokytojas Saulius Rudelis, IT mokytojas Gediminas Jonauskas bei 8a klasės mokiniai Gabrielius Pranulis, Nerijus Valčiukas, Lidija Semionova kartu su Latvijos, Rumunijos, Turkijos delegacijomis viešėjo Toszeko Gustavo Morcinkos pradinėje mokykloje Lenkijoje, kur vyko Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekto „The language of art“ darbo susitikimas.
[nggallery id=142]
Projekto dalyvius mokykloje lenkišku papročiu priėmė su duona ir druska, visus pradžiugino įdomus mokinių pasirodymas. Kiek vėliau lankėmės miesto rotušėje, kur susitikome su meru. Po susitikimo mūsų laukė autobusas, kuriuo vykome į Opolę. Opolėje lankėmės liaudies buities muziejuje po atviru dangumi, čia apžiūrėjome senąsias Lenkijos gyventojų trobas, susipažinome su senaisiais lenkų papročiais ir tradicijomis.
Kitą viešnagės dieną turėjome puikią galimybę pamatyti, kaip Lenkijoje yra mokomi vaikai – dalyvavome istorijos, vokiečių, anglų kalbų, integruoto ugdymo pamokose. Tą pačią dieną mokytojas Gediminas Jonauskas vedė informacinių technologijų pamoką lenkų 6 klasės mokiniams. Šios pamokos metu mokiniai kūrė kompiuterinius žaidimus Scratch programavimo aplinkoje. Vėliau vyko projekte dalyvaujančių šalių atstovų vedamos pamokos – kūrybinės dirbtuvės: mokytojas Saulius Rudelis mokė šokti linijinius šokius, mokytoja Vineta Liberte mokė dainuoti latviškas dainas, padedami mokytojos Gabrielos Ivan iš popieriaus lankstėme gėlytes, o su mokytojo Nurullah Bulan pagalba, tobulindami savo anglų kalbą, žaidėme edukacinius žaidimus. Po to modernioje sporto salėje draugiškai žaidėme rankinį, futbolą.
Po kūrybinių dirbtuvių mokytojai sėdo prie apskrito stalo diskusijoms dėl galutinio projekto vertinimo ir įsivertinimo, buvo susitarta dėl darbų, kuriuos reikia atlikti iki susitikimo Lietuvoje.
Trečiąją viešnagės dieną puikiai nusiteikę projekto dalyviai autobusu išvyko į Veličkas. Veličkos druskos kasyklos vienintelės pasaulyje, veikusios nepertraukiamai nuo viduramžių. Jos iškastos 9 lygiais iki 327 metrų, o bendras tunelių ilgis sudaro net apie 300 km. Deja, lankytojams, lydint gidui, galima apžiūrėti kiek daugiau nei 3 km turistinį maršrutą. Veličkos kasyklos atspindi kalnakasybos technologijų pažangą ir vystymąsi. 1980 m. šis „požeminis pasaulis“ buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo pirmojo sąrašo vienuoliktuką. Leidomės 378 mediniais laiptais į 58 m gylį. Tai pirmasis druskos kasyklos lygis, pavadintas – Danilovičiaus šachta. Kita kamera pavadinta Mikalojaus Koperniko garbei, kuris buvo pirmasis kasyklų turistas. Mikalojaus Koperniko 500-ųjų metinių proga jo garbei čia pastatyta skulptūra. 63,8 m gylyje patekome į XVII a. baroko stiliaus Šv. Antano koplyčią. Darbas kasyklose labai pavojingas, todėl kalnakasiai statydavo koplyčias, kuriose kas rytą melsdavosi prieš darbą. Koplyčioje šviestuvai dekoruoti iš druskos pagamintais kristalais. Požemiuose išvydome skulptūras, kurios pasakoja legendą, apie Veličkos druskos kasyklas, vaizduojančias metano dujų padegėjus, druskos transportavimo įrengimus, kaimo maketą, sukurtą pagal archeologinius tyrinėjimus, atliktus Veličkos miesto vietovėse, vandens šalinimo iš kasyklų sistemą ir kitas įspūdingas ekspozicijas. Pirmą kartą valgėme po žeme.
Priešpaskutinę viešnagės dieną vykome į Koščenciną, kur dirba lenkų dainų ir šokių ansamblis „Sląsk“. Ten vyko tradicinių lenkų šokių pamokos, susipažinome su ansamblio veikla, taip pat daug įdomaus sužinojome apie lenkų tautinį kostiumą.
Tos pačios dienos vakarą projekto dalyviai susirinko į atsisveikinimo vakaronę. Lenkų mokiniai vaidino legendą apie auksinę antį. Buvo aptartas ir įvertintas susitikimas Lenkijoje, aptarti tolimesni planai.
Visos viešnagės metu Lenkijoje metu vyko intensyvus darbas: buvo užbaigti du mūsų projekto galutiniai produktai – knyga apie projekte dalyvaujančių šalių papročius ir tradicijas bei šešiakalbis žodynėlis. Abu šie leidiniai iškeliavo į spaustuvę Rumunijoje.
Paskutinę vizito dieną atėjo tas skaudus momentas, kai mes turėjome išvykti. Tai buvo tikra atsisveikinimo diena – daug ašarų išriedėjo, bet, nepaisant to, šis susitikimas buvo nuostabi patirtis. Manome, ši išvyka buvo naudinga ir mokiniams, ir mokytojams – susipažinome su Lenkijos kultūra, patobulinome anglų kalbos žinias ir, žinoma, susiradome daug naujų draugų.
Veikla buvo finansuota iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos Komisija negali būti laikomi atsakingais už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.
Straipsnio autoriai: projekto dalyviai Gabrielius Pranulis,
Nerijus Valčiukas
Leave a Reply